• Pendrivy z nadrukiem
  • biuro@promgift.pl
  • +48 (22) 350-61-80

Tampondruk


Tampondruk to forma drukowania. Technika ta opiera się na wykorzystaniu specjalnego tamponu z gumy silikonowej, który pełni funkcję stempla podczas przenoszenia farby na materiał zadrukowywany. Zazwyczaj im bardziej nierówna jego powierzchnia, tym bardziej elastyczny i miękki powinien być tampon. Poza zróżnicowaną twardością, stempel może mieć także specjalnie dopasowany do zadrukowywanego materiału kształt.

Proces tampondruku

Dzięki możliwości usunięcia nadmiarowej farby za pomocą rakli, przed rozpoczęciem drukowania nadmiar farby jest usuwany. Pozwala to na pozostawienie jej wyłącznie w miejscach docelowych. Zamiast docisku bezpośrednio wywieranego przez formę drukarską na podłoże, w tampondruku stosuje się docisk tamponu na matrycę. Następuje wówczas przeniesienie pożądanego obrazu na tampon, po czym rozpoczyna się zadrukowywanie podłoża.

Zalety i zastosowanie

Dzięki możliwości łatwego dostosowania tamponu, pożądany wzór może być naniesiony na powierzchnię o niemal dowolnym kształcie. Właściwość ta sprawia, że tampondruk bardzo często wykorzystywany jest do zadrukowywania nierównych oraz niewielkich przedmiotów. Doskonale sprawdza się na przykład w reklamie, służąc do personalizacji długopisów, otwieraczy, zapalniczek, żetonów oraz innego rodzaju gadżetów, upominków lub akcesoriów.